0

اخبار

بختیار: بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت دارد

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ما در زمینه بازار سکه و ارز به شفاف سازی نیاز داریم. حجم بالای نقدیندگی در کشور باید مدیریت شود وگرنه هر روز به یک حوزه سرایت شده و منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به رئیس جمهور به منظور تهیه  گزارش از بازار سکه و ارز بیان کرد: در بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت داریم. امروز ما در  کشور با حجم زیاد نقدینگی که حدود ۱۶۰۰ میلیون تومان است مواجه هستیم که باید مدیریت شود. اگر این نقدینگی به این شکل سرگردان باقی بماند هر روز به یک سمت کشیده شده و ایجاد گرانی می‌کند.

وی در ادامه گفت: یک روز این نقدیندگی به بازار خودرو می‌رود و روز دیگر به بازار موبایل و آنها را به ابزار تجارت تبدیل می‌کند. در کشورهای توسعه یافته این منابع را به سمت تولید سوق می‌دهند اما ما به جای هدایت این منابع به بازار تولید به سمت سکه و طلا فرستاده‌ایم آن  هم به شکلی نامناسب به طوری که فرد سکه را یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان خریداری می‌کند و در بازار سه میلیون تومان می‌فروشد و در یک شب سرمایه فرد دو برابر می‌شود.

بختیار تصریح کرد:  می بینیم که فردی امروز ۳۸ هزار سکه یا ۵۰۰۰ یا ۲۰ هزار سکه خریداری می‌کند در حالی که اصلا به آن نیازی ندارد.  وقتی فردی  صاحب دو تن طلا در کشور باشد عدم وجود سیاستگذاری مناسب و راهبردهایی صحیح امری بارز است. بانک مرکزی امروز به  جد دچار مشکلاتی است که منجر به هم ریختگی اقتصاد کشور شده است. با پیش فروش سکه خیلی‌ها حتی منابع خود را از تولید بیرون کشیده و سکه خریداری کرده‌اند. این دقیقا خلاف جهتی است که بانک مرکزی باید حرکت کند.

وی افزود: وظیفه بانک مرکزی، رگولاتوری و نظارت بر بانک‌هاست. بانک مرکزی باید اگر بانکی تخلف کرد به آن تذکر دهد نه اینکه خودش کار بانکی انجام دهد و در توزیع ارز و سکه دست داشته باشد. ما بازار بورس را داریم که می‌توانیم در آن اینگونه فعالیت‌ها را انجام دهیم.

بختیار در پایان گفت: ضروری است که گزارشی شفاف و صریح در این زمینه تهیه شود و در این گزارش باید به اقدامات بانک مرکزی و برنامه‌های پیش روی آن نیز اشاره شده باشد. مجلس نیز باید در جریان این گزارش باشد.


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما از سال 1361

فروشگاه اینترنتی صلحی وند مرجع تخصصی نقد و بررسی و فروش اینترنتی طلا و جواهر در ایران است. طلا و جواهری صلحی وند با سابقه ای طولانی قریب به 3 دهه در حوزه طلا و جواهرات فعال است و در گذر این سالها یکی از خوشنام ترین و معتمد ترین گالری های کشور بوده است و همواره در جهت تحقق شعار مشتری مداری پیشتاز بوده است و هم اکنون از طریق راه اندازی فروشگاه آنلاین خود امکان دسترسی تمامی مشتریان عزیز در سراسر میهن عزیزمان را نیز فراهم آورده است.

شیوه های ارسال برای تمامی سفارشات رایگان است!

  • 1 پست ج.ا.ا بصورت سفارشی سراسر ایران - 3 روز کاری
  • 2 پیک اکسپرس برای تهران و کرج - فاصله زمانی 1 روز بعد
  • 3 تحویل حضوری مرکز توزیع کرج برای استان البرز
  • 4 تحویل حضوری مرکز توزیع بازار تهران برای استان تهران

شیوه های پرداخت آنلاین و در محل

اطلاعات تماس

خدمات مشتریان البرز : کرج - خیابان بهشتی - روبروی خیابان فاطمیه - مابین خیابان دکتر همایون و شهربانی - پلاک 103
تلفن: 02191072700
ایمیل : karaj@solhivand.com
خدمات مشتریان تهران : تهران - بازار بزرگ طلا فروشان - پاساژ اردیبهشت - طبقه دوم - پلاک 2/25
تلفن: 02191073700
ایمیل : bazar@solhivand.com

عضویت در خبرنامه

آخرین پیشنهادات و تخفیفات ویژه را هیچ وقت از دست نمی دهید

logo-samandehi